Strömbergin koulun urheilupäivät

Vietimme koulun urheilupäiviä syyskuussa. Tänä lukuvuonna 1.-3. luokkalaiset ja 4.-6. luokkalaiset urheilivat erikseen peräkkäisinä päivinä.

Näin koulumme viidesluokkalaiset kirjoittivat urheilupäivästä:

Urheilupäivä  oli kiva, koska oli erilaisia kiinnostavia urheilulajeja esim. juoksu, pallonheitto ja pituushyppy. Menimme Pitäjänmäen urheilukentälle. Kenttä oli iso ja sen keskellä oli  jalkapallokenttä. Luokat 4-6 kisasivat keskenään.

3.9.2020: Meidän koulullamme oli urheilupäivä.

NÄITÄ KAIKKIA LAJEJA TEIMME:

– Juoksu ( pakollinen 60m juoksu+vapaaehtoinen 400m juoksu).
– Pituushyppy
– Kuulantyöntö

Olimme urheilemassa pari tuntia. Urheilemassa oli kivaa.

Alaluokkien 1-3 urheilupäivästä teki erityisen se, että pika-aitajuoksija Annimari Korte tuli avaamaan päivän ja pitämään alkulämmittelyt. Kiitokset Annimarille!

Oppilaat osallistuivat innokkaasti eri lajeihin ja urheilukilpailut olivat erittäin onnistuneet siitä huolimatta, että ne järjestettiin koronatilanteen takia hieman poikkeavalla tavalla. Myöhemmin koululla järjestettiin palkintojen jaot ja eniten pisteitä kolmiottelussa keränneet oppilaat palkittiin mitalein.

Pika-aitajuoksija Annimari Korte osallistui alaluokkien urheilupäivään