Kirjavinkkaus: Harry Potter ja salaisuuksien kammio

Teimme kirja-arvostelun kirjasta nimeltä Harry Potter ja salaisuuksien kammio. Se on toinen osa Harry Potter -kirjasarjasta. Kirjoja on yhteensä seitsemän ja kirjoista on tehty myös kahdeksan elokuvaa.

Harry Potter on velhopoika joka seikkailee Tylypahkassa eli velhojen ja noitien koulussa kavereidensa Ronin ja Hermionen kanssa. Hänen arkkivihollisensa on lordi Voldemort. Kirjasarja on fantasiaa. Kirja oli meidän kaikkien mielestä sopivan pituinen, hauska ja jännittävä. Kirjassa on 365 sivua. Suosittelisimme kirjaa 7-14 -vuotialle.

Kirjan on kirjoittanut J. K. Rowling ja suomentanut Jaana Kapari-Jatta. Kirjasarjaan on tehty myös vielä yksi kirja, mutta se on näytelmän käsikirjoitus ja se on nimeltään Harry Potter ja kirottu lapsi. Ensimmäisestä ja toisesta kirjasta on tehty myös kuvitetut versiot. Ne on kuvittanut Jim Kay. Kuvat ovat tosi aidon näköisiä ja hienoja.

Kirjoittanut: Tea, Julianna ja Isabella, Pöllöt